Home Activitati ale proiectului Activitati ale proiectului

Dintre cele mai importante activitati ale proiectului:

Elaborarea normelor metodologice ale legii privind serviciile de ngrijire si educare a copiilor pe timpul zilei;

Revizuirea standardului ocupational pentru ocupatia de baby sitter si elaborarea standardului de formare profesionala pentru ocupatia de bona/baby sitter;

Formarea unui numar de 2000 de femei n ocupatia de bona/baby-sitter, prima "generatie" de acest fel n Romania;

Constituirea asociatiei nationale a bonelor/baby sitters profesioniste din Romania, care va elabora codul deontologic si va constitui forul profesional la care se vor raporta bonele si baby sitters calificate;

Standardizarea formarii, monitorizarii si evaluarii bonelor/baby sitters si nfiintarea asociatiei nationale a bonelor/baby sitters profesioniste vor avea efect n cresterea calitatii ingrijirii de zi a copiilor, prevenindu-se situatiile n care copiii sunt lasati singuri de parinti, agresati fizic sau verbal de baby sitters neacreditate.

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................