Home

Fundatia Romanian Angel Appeal

bona-3-fete_m

Fundatia Romanian Angel Appeal - organizatie neguvernamentala cu experienta de 20 de ani in domeniul protectiei si sanatatii copilului, implementeaza in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale - Directia Generala Protectia Copilului, proiectul de importanta strategica "Femei pentru femei - Program national de calificare si acreditare a femeilor in ocupatia de baby-sitter". Proiectul este cofinantat din Fondul Social European (FSE) prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU) 2007-2013 Investeste in oameni!" si urmareste standardizarea modelului de formare profesionala in vederea constituirii retelei publice de bone/baby sitters acreditate si calificate sa ofere servicii de ingrijire a copiilor pe timpul zilei, completata de o retea de monitorizare pentru asigurarea calitatii serviciilor.

Un astfel de sistem are un impact major pe termen lung nu doar asupra dezvoltarii copiilor, ci si asupra economiei, prin crearea unui numar mare de servicii si, implicit, locuri de munca pentru femei si prin crearea oportunitatii pentru un numar din ce in ce mai mare de femei-mame de a-si continua serviciul sau studiile, stiind ca si-au lasat copiii in grija unei persoane calificate si acreditate sa practice meseria de baby-sitter.


Cursurile de calificare pe care le vom oferi in cadrul proiectului sunt acreditate, gratuite, vor fi organizate in toata tara si vor fi sustinute de formatori autorizati, dupa o curricula aprobata si manuale acreditate. Cursurile se adreseaza atat femeilor care se afla in somaj si doresc o calificare noua, cat si celor care nu au avut niciodata un loc de munca, studentelor si mamelor care au fost nevoite sa renunte la serviciu pentru a se ocupa de cresterea si ingrijirea copiilor.

 

Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................