Home Comunicate de presa Invata sa formezi un copil, inscrie-te la Scoala Bonelor!

Invata sa formezi un copil, inscrie-te la Scoala Bonelor!

Intr-o perioada in care angajatorii pun tot mai mult accentul pe pregatirea speciala a personalului, pe specializarea stricta in domeniul de activitate, solicitand diplome si certificate autorizate, Fundatia Romanian Angel Appeal ofera, incepand din luna martie, cursuri gratuite de calificare si acreditare a 2000 de femei, din toata tara, in ocupatia de bona/baby-sitter. Certificatele obtinute de cursante la absolvire sunt recunoscute in Uniunea Europeana.

Pentru ca autoritatile locale din Regiunea 8 Bucuresti-Ilfov si cele din judetele Regiunii 1 Nord-Est au fost printre primele care si-au manifestat interesul pentru organizarea cursurilor gratuite de bona/baby-sitter, RAA a decis sa dea startul inscrierilor pentru cursuri in luna noiembrie 2011 in Bucuresti si judetele Bacau, Neamt, Suceava, Botosani, Ilfov si apoi in Vaslui. Asadar, de la 1 noiembrie, femeile care indeplinesc criteriile de mai jos sunt asteptate sa depuna dosarele in locatiile stabilite.

CRITERII DE SELECTIE pentru inscrierea femeilor la cursurile de calificare in ocupatia de baby-sitter (criteriile trebuie indeplinite cumulativ):

1. Varsta cuprinsa intre 18 si 64 ani copie BI/CI;
2. Nu are loc de munca, nu realizeaza venituri dintr-o activitate economica sau sociala, in baza unui contract de munca sau in mod independent (pe cont propriu) acte doveditoare;
3. Starea de sanatate fizica si psihica o face apta pentru ingrijirea si supravegherea copiilor adeverinta medicala;
4. Nu a suferit o condamnare pentru care s-a pronuntat o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva formular de inscriere la curs;
5. Nu a fost decazuta din drepturile parintesti sau nu i-au fost interzise drepturile parintesti - formular de inscriere la curs;
6. A absolvit minimum 8 clase dovada absolvirii;
7. A obtinut aviz favorabil pentru a urma cursurile de baby-sitter in urma evaluarii psihologice raport de psihodiagnostic si evaluare clinica.

Cursurile de calificare pe care le organizam gratuit in cadrul proiectului sunt acreditate de Institutul National al Calificarilor (fostul CNCFPA), vor fi sustinute de formatori cu experienta si vor fi organizate in localitatile in care exista acorduri de parteneriat cu Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) sau cu primaria si solicitari din partea femeilor.

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................