Home Comunicate de presa Perioada de inscriere la cursurile din Bucuresti se prelungeste pana pe data de 31 ianuarie

Perioada de inscriere la cursurile din Bucuresti se prelungeste pana pe data de 31 ianuarie

Scoala Bonelor asteapta prima serie de cursante!

Scoala Bonelor prelungeste pana la 31 ianuarie 2012 perioada de inscrieri la cursurile GRATUITE de calificare organizate n Bucuresti. In acest fel, dorim sa dam cat mai multor femei fara ocupatie somere, casnice, pensionare, studente si eleve cu varsta peste 18 ani din Capitala si judetul Ilfov (cu sau fara domiciliul stabil aici!) sansa de a beneficia de aceste cursuri, la sfarsitul carora vor primi diploma de baby-sittere calificate. Diploma este recunoscuta in Romania si in tarile Uniunii Europene.

Urmand aceste cursuri, participantele vor dobandi cunostinte despre comunicarea cu familia si copilul, dezvoltarea fizica a acestuia, cum gandeste si cum simte un copil, felul in care se socializeaza un copil, notiuni de prim ajutor si de nutritie. Cursantele vor invata si despre drepturile lor contractuale n relatia cu familia copilului, despre fisa postului si conduita corecta a unei baby-sitter.

Pe piata muncii, absolventele acestui curs vor avea avantajul de a putea demonstra familiilor care au nevoie de baby-sitter ca sunt mult mai bine pregatite sa lucreze cu copiii, iar parintii vor aprecia, cu siguranta, existenta unei diplome de calificare. Cursurile oferite de Scoala Bonelor sunt acreditate de Autoritatea Nationala pentru Calificari.


In Bucuresti, primul curs incepe in data de 15 februarie si dureaza aproximativ 10 saptamani.

Tot la mijlocul lunii februarie incep cursurile si in judetele Bacau, Neamt, Vaslui, Suceava si Botosani.

            Femeile interesate isi pot depune dosarul cu actele necesare pentru inscriere pana la data de 31 ianuarie, in urmatoarele locatii:

  • DGASPC Sector 2, Str. Olari nr. 11-13, biroul Registratura; telefon: 021-252.22.10
  • DGASPC Sector 3, Bd. 1 Decembrie 1918 nr. 12-14, parter, cam. 13; telefon: 0372.126.100, interior 152
  • DGASPC Sector 4, Soldat Enache Ion nr. 1A, camera 14; telefon: 021-334.47.70
  • DGASPC Sector 5, Bd. Regina Elisabeta nr. 29-31, Serviciul Secretariat, Registratura si Relatii Publice; telefon: 021-314.43.18
  • DGASPC Sector 6, Str. Drumul Sarii nr. 2, Serviciul Asistenta Maternala; telefon: 021-317.63.11

Scoala Bonelor face parte din proiectul Femei pentru Femei, derulat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale Directia Generala Protectia Copilului (DGPC).

***

Pentru a se putea inscrie la cursurile Scolii Bonelor, femeile trebuie sa indeplineasca urmatoarele criterii de selectie, simultan:

1. Varsta cuprinsa intre 18 si 64 ani;

2. Nu au loc de munca, nu realizeaza venituri dintr-o activitate economica sau sociala, in baza unui contract de munca sau in mod independent (pe cont propriu);

3. Sunt apte, din punct de vedere al starii de sanatate fizica si psihica, pentru ingrijirea si supravegherea copiilor;

4. Nu au suferit o condamnare pentru care s-a pronuntat o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva;

5. Nu au fost decazute din drepturile parintes ti sau nu le-au fost interzise drepturile parintesti;

6. Au absolvit minimum 8 clase;

7. Au obtinut aviz favorabil pentru a urma cursurile de baby-sitter in urma evaluarii psihologice realizate gratuit in cadrul proiectului.

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................