Home Contextul proiectului Contextul in care vine proiectul

x-bona_prescolara_lego

Criza economica a adancit problemele persoanelor din grupurile vulnerabile, iar acest fenomen se reflecta foarte clar in datele Institutului National de Statistica. Din datele anuarului statistic al Romaniei rezulta ca doar putin peste jumatate (52,2%) dintre femeile in varsta de munca aveau un serviciu in 2008, iar in primul trimestru din 2009 procentul de femei care aveau un loc de munca era si mai scazut: 50,7%.Calificarea intr-o meserie de care societatea are din ce in ce mai multa nevoie, o meserie, asadar, foarte cautata, precum aceea de bona/baby-sitter, ridica semnificativ sansele de gasire a unui loc de munca. Persoanele care vor urma cursurile oferite de proeictul "Femei pentru Femei" vor beneficia, pe langa gratuitatea cursurilor, de o campanie de promovare a serviciului care le va avantaja la angajare.

 Ce facem cu copiii mici, daca nu sunt locuri in crese?

Principalele facilitati de ingrijire si educare a copiilor de varsta prescolara din Romania sunt, in prezent, cresele si gradinitele. Numarul acestora a descrescut alarmant: din peste 800 de crese existente in 1990 au ramas, pana in 2005, doar 291, toate proprietate de stat, din care, intre timp, au mai fost desfiintate cateva. Acum sunt circa 14.000 de paturi in crese. De 45 de ori mai putine dact ar fi necesar pentru acoperirea necesarului, in conditiile in care numarul total al copiilor cu varste sub 3 ani depaseste 630.000.

Modelele traditionale de crestere a copilului s-au schimbat, sub influenta noilor factori contextuali.

Parintii sau alti membri ai familiei lucreaza, iar copiii sunt lasati, de-a lungul zilei, in grija unor persoane fara pregatire si, deci, nu beneficiaza de ingrijire de calitate.

Un program incarcat acasa obliga multe femei sa isi ia slujbe cu jumatate de norma, prost platite, in domenii care nu pun accent pe nivelul de educatie sau pe calificari.

Intemeierea unei familii este amanata de multe ori deoarece tot mai multi barbati si femei dedica mai mult timp si bani carierei sau studiilor. Un loc de munca stabil este greu de obtinut, iar costurile legate de ingrijirea propriu-zisa a copilului, cat si cele legate de cariera mamei influenteaza negativ decizi de a avea copii.x-desenat_11
Toate acestea aduc in atentie necesitatea de a intrerupe ciclul saraciei si al inegalitatii, care incepe in copilaria timpurie. Saracia infantila e determinata de problemele de ocupare profesionala ale parintilor, de inegalitatile in privinta veniturilor, de indemnizatiile insuficiente si, in unele cazuri, de lipsa accesibilitatii unor servicii de ingrijire a copilului.

Copiii provenind din familii de tipul celor descrise mai sus sunt expusi esecului educational. Proiectul "Femei pentru Femei" raspunde nevoilor societatii actuale si ofera copiilor o sansa la ingrijire calificata a copiilor, iar parintilor posibilitatea de a-si lasa copiii in grija unor persoane instruite in educarea si stimularea prin joc a celor mici, igiena, nutritie, prim ajutor.

La sectiunea Legislatie gasiti actele normative referitoare la domeniul ingrijirii copiilor pe tipul zilei.

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................