Home MMFPS-DGPC Directia Generala Protectia Copilului - Evolutia sistemului de protectie a copilului in Romania

Directia Generala Protectia Copilului - Evolutia sistemului de protectie a copilului in Romania

Dupa revolutia din 1989, au avut loc schimbari importante in domeniul protectiei copilului, insa o reforma reala, care sa schimbe fundamentele mostenite din comunism, nu a avut loc decat opt ani mai tarziu. In 1997 au fost puse bazele actualului sistem de protectie, iar responsabilitatea pentru functionarea acestuia a fost delegata de la nivel central, la nivel judetean, unde au fost infiintate 41 de Directii Judetene pentru Protectia Copilului si cate una in fiecare din cele 6 sectoare ale Bucurestiului.

O serie de elemente au accelerat reforma sistemului de protectie a copilului in Romania: infiintarea Departamentului pentru Protectia Copilului institutie centrala cu rol de coordonare si elaborare a politicilor in domeniu si preluarea efectiva (incepand cu anul 1998) de catre Directiile pentru Protectia Copilului a institutiilor care adaposteau copii, aflate in subordinea altor institutii centrale.

Restructurarea, in 2009, a Agentiei Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului (ANPDC) si transformarea ei in Directia Generala Protectia Copilului (DGPC), in cadrul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale (MMFPS), a contribuit la cresterea coerentei politicilor pentru copil cu cele pentru familie.

Elementele principale ale reformei in sistemul de protectie a copilului:

In 2001, Guvernul Romaniei a adoptat Strategia Guvernamentala cu privire la Protectia Copiilor aflati in dificultate 2001 2004". In aceasta perioada, reforma a constat in inchiderea institutiilor mari si inlocuirea acestora cu servicii alternative, prevenirea separarii copiilor de familiile lor prin dezvoltarea de servicii de sprijin si adaptarea sistemului romanesc de protectie a copilului la standardele europene, prin armonizarea legislatiei romanesti.

La 1 ianuarie 2005 a intrat in vigoare Legea 272 privind Protectia si Promovarea Drepturilor Copilului. Autoritatile publice, societatea civila, familia si nu numai sunt acum responsabile pentru garantarea drepturilor copilului asa cum sunt stipulate in Conventia Natiunilor Unite pentru Drepturile Copilului. Parintii sunt principalii responsabili de cresterea si ingrijirea copiilor, comunitatea suplineste nevoile familiei, acolo unde este necesar, iar statul are datoria de a asigura protectia copilului prin legislatie si de a garanta respectarea tuturor drepturilor acestuia. Serviciile publice pot interveni in cazuri de abuz sau privari severe. Aceasta lege are ca scop schimbarea ideii ca statul ar putea inlocui grija parinteasca.

 

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................