Home FEMEI PENTRU FEMEI Program national de calificare si acreditare a femeilor in ocupatia de bona/baby-sitter

Program national de calificare si acreditare a femeilor in ocupatia de bona/baby-sitter

bona_trei_copii_cuburi_micaCrearea unor servicii suplimentare/complementare de ingrijire a copilului, in contextul in care numarul creselor si al gradinitelor este in continuare cu mult mai mic decat necesarul, contribuie la dezvoltarea unui cadru favorabil revenirii pe piata muncii a femeilor care nu mai revin la munca sau la studii pentru a se dedica ingrijirii copiilor, din cauza ca nu-si permit sa plateasca o bona. De asemenea, proiectul creeaza o oportunitate importanta pentru femeile somere sau cu sanse mici de angajare de a se califica in meseria de bona/babysitter.

Proiectul "Femei pentru Femei" contribuie la cresterea nivelului de educatie si formare profesionala a capitalului uman prin oferirea de programe de formare profesionala continua specifica ce furnizeaza competentele si abilitatile cerute pe piata muncii pentru un numar de peste 2.000 de femei care intampina dificultati de integrare-reintegrare pe piata muncii.

Asigurarea de servicii de ingrijire si educare a copiilor pe timpul zilei, cu program flexibil, in functie de nevoi, la care contributia parintilor este variabila mergand pana la gratuitate, ar contribui la reducerea saraciei copilului si i-ar spori sansele la educatie de calitate.

Investitia timpurie in servicii de ingrijire si educare a copilului scade nevoia de servicii specializate pentru copii si familii, reducand astfel, per ansamblu, costurile pentru societate.

Beneficiile aduse de acest proiect:

Implementarea proiectului "Femei pentru Femei" va aduce beneficii atat femeilor somere care doresc o recalificare, femeilor neocupate, cat si economiei si societatii in ansamblu. Nu in ultimul rand, trebuie luat in calcul beneficiul pe care-l vor avea copiii, acela de a fi ingrijiti si educati de persoane instruite special si certificate.

Iata, asadar, principalele beneficii aduse de implementarea acestui proiect:

  • Peste 2.000 de femei somere sau cu sanse mici de angajare vor beneficia gratuit de cursuri de calificare in urma carora vor putea exercita ocupatia de bona/baby sitter, cu carnet de munca, beneficiind astfel de toate drepturile unui angajat. Beneficiarele directe ale proiectului vor fi recrutate din randul femeilor somere sau a celor cu sanse mici de angajare si care intrunesc criteriile necesare de sanatate fizica si psihica. Acestea vor fi evaluate si consiliate in vederea recalificarii / calificarii si vor urma cursuri de formare, in urma absolvirii carora vor deveni bone/baby-sitters calificate si vor putea fi astfel sa se angajeze in sistemul public sau privat pentru a presta la domiciliul propriu sau la domiciliul familiilor activitati de ingrijire si educare a copiilor.
  • Crearea unei retele nationale pentru administrarea si coordonarea serviciilor de ingrijire si educare a copiilor pe timpul zilei va avea impact pozitiv asupra familiei si comunitatii. Fiecare dintre cele 2000 bone/baby-sitters autorizate vor putea lua in ingrijire, in conditiile legii, pana la 6 copii. Acest lucru inseamna ca aproximativ 9000 de copii, pentru care ar fi trebuit infiintat un numar ridicat de crese si gradinite sau servicii de after-school, vor putea fi ingrijiti si educati de catre bone/baby-sitteri. Pentru peste 7000 de femei-mame, dispare riscul de a-si intrerupe serviciul/studiile pentru ca nu au "prins" locuri pentru copil/copii in crese/gradinitie/after-school ori pentru ca nu-si permit sa angajeze o bona privata.
  • Un sistem public standardizat de ingrijire a copiilor pe timpul zilei ofera garantii in privinta sigurantei, dezvoltarii si educatiei copiilor si le da femeilor posibilitatea de a se reintoarce mai repede la serviciu, din concediul de crestere a copilului.
  • Serviciile de ingrijire si educare a copiilor vin sa suplineasca, pe termen mediu-lung, lipsa creselor si gradinitelor, asigurand in acelasi timp economii la capitolul cheltuieli de administrare si intretinere a unor institutii de ocrotire a copiilor.
  • Va fi redusa munca la negru in domeniul ingrijrii si educarii copiilor. Activitatea de ingrijire a copiilor in sistem organizat va duce la cresterea bugetului de stat, prin incasarea contributiilor si taxelor aferente salariilor bonelor/babysitters autorizate, dar si ale femeilor-mame care se intorc in campul muncii.
  • Reintoarcerea la locul de munca a numeroase mame dupa mai putin de 2 ani de la nastere, gratie apelarii la serviciul de bone/baby-sitters calificate, va duce la cresterea productivitatii in diferite sectoare economice.
 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................