Home Fundatia RAA RAA s-a nascut din nevoia de a ajuta copiii

RAA s-a nascut din nevoia de a ajuta copiii

 Fundatia Romanian Angel Appeal (RAA) a luat fiinta in zorii noii Romanii de dupa 1989, o tara ale carei rani profunde, iesite brusc la iveala, au impresionat intreaga lume. Dintre toate, cea mai dureroasa copiii lugubrelor orfelinate comuniste si conditiile inumane in care traiau a facut de mai multe ori inconjurul Pamantului si a mobilizat oameni de pe toate continentele dornici sa ajute tara noastra pe drumul spre normalitate. Printre ei, Olivia Harrison, sotia unuia dintre membrii celebrei trupe britanice Beatles.

Olivia Harrison a vizitat Romania chiar in primele luni de dupa prabusirea regimului comunist, iar ceea ce i-a fost dat sa vada in orfelinatele insalubre si in caminele spital a impresionat-o intr-atat, incat a decis sa actioneze imediat. La initiativa sa, a luat nastere Fundatia Romanian Angel Appeal, al carei scop initial era acela de a renova orfelinatele si institutiile de ocrotire a copiilor abandonati, bolnavi sau orfani.

In mai 1990 Fundatia RAA a dobandit oficial statutul de institutie caritabila si astfel primul convoi aducea la Bucuresti ajutoare si peste 100 de voluntari britanici.

Fundatia RAA a fost inregistrata in Romania in 1991, iar principalele surse de finantare in primii sase ani de activitate au fost colectele publice din Marea Britanie si Statele Unite ale Americii, la care s-au adaugat, apoi, donatiile Companiei Apple.

Anul 1996 este unul foarte important in istoria Fundatiei RAA, prin semnarea parteneriatului strategic cu Fondazione Franco Moschino, din Italia, al carei presedinte este Angelo Moschino.

Fundatia RAA a fost prima organizatie non-guvernamentala din Romania certificata in sistemul ISO 9001:2000 de management al calitatii (din martie 2007) si, in 2010, recertificata ISO 9001:2008. Acest statut se reflecta in calitatea serviciilor de asistenta medicala, sociala, psihologica si educationala implementate de organizatie.

Fundatia RAA este Furnizor de Servicii Sociale acreditat de Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, precum si Furnizor de Educatie Medicala Continua acreditat de Colegiul Medicilor din Romania.

Profesionalismul si determinarea echipei RAA de a aborda cu curaj proiecte si domenii inovatoare si complexe, precum si rezultatele obtinute de Fundatia RAA au atras de-a lungul timpului recunoasterea (http://www.raa.ro/despre-noi/recunoasteri-si-afilieri/) comunitatii, a mediului de afaceri, a celui de specialitate si a celui guvernamental. Mai presus de toate insa conteaza recunoasterea eforturilor noastre de catre beneficiarii proiectelor si actiunilor noastre, persoane din grupuri defavorizate sau vulnerabile care acum privesc viata cu mai multa speranta si cu mai multa incredere in sprijinul semenilor lor.

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................