Home Informatii utile Care este diferenta intre o doamna amabila si o bona calificata?

Care este diferenta intre o doamna amabila si o bona calificata?

Incepand de astazi, vom propune periodic absolventelor Scolii Bonelor exercitii cu ajutorul carora sa fie evidentiate calitatile bonelor care au urmat cursuri de calificare fata de persoane fara pregatire in domeniu. Asadar, va invitam, dragi absolvente ale cursurilor noastre de calificare, sa raspundeti la intrebarea "Ce ar face o bona calificata in urmatoarea situatie?"

EXERCITIUL nr. 1
Ancuta este cu bona la plimbarea de dupa-amiaza. Pare o femeie de treaba si mami a facut eforturi financiare mari ca sa o plateasca pentru a sta cu fetita in timpul zilei, cat ea este la serviciu.
Iaaa, uite ce papusa frumoasa in vitrina asta..., se gandeste Ancuta, care se opreste si se uita lung la magazinul de jucarii aflat in drumul spre parc. Papusa ii face cu ochiul. Tare ar vrea Ancuta sa o aiba si refuzul bonei de a i-o cumpara o face sa si-o doreasca si mai mult. Nuu, nu, nu plec pana nu imi iei papusaaa!!

Vecina pe care mami a luat-o ca bona o trage incet de manuta pe Ancuta. Ssst, ca ne aude lumea si nu-i frumos... Lasa papusa, ca n-avem bani s-o luam. Fetitei incep sa-i curga lacrimile: Ba daa, vreau papusaaa... Bona o trage pe Ancuta din fata vitrinei si o duce asa, bosumflata, in parc. Las' ca uita pana diseara, se gandeste femeia, si incepe sa se joace cu fetita la groapa cu nisip.

Ce face o bona calificata?

Raspunsurile le puteti posta pe pagina de Facebook a proiectului, sub forma de comentarii, acolo unde gasiti exercitiul de mai jos. Succes!

 

Informatii utile

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................