Home Informatii utile De ce sa alegi o bona calificata pentru copilul tau?

De ce sa alegi o bona calificata pentru copilul tau?

• Pentru ca bonele calificate au absolvit un program complet de formare profesionala (120 ore formare teoretica si alte 240 ore practica intr-un serviciu de ingrijire a copiilor), autorizat de Autoritatea Nationala pentru Calificari.

• Pentru ca sunt temeinic antrenate in domenii in care cei nepregatiti nu fac fata – cum ar fi gestionarea situatiilor de criza medicala sau comportamentala sau diferite tehnici de acordare a primului ajutor in cazul accidentarii copilului.

• Pentru ca

bonele care au parcurs cursul de calificare au fost instruite:
- sa comunice cu copilul si familia,
- sa fie atente si sa raspunda cu empatie la nevoile copilului,
- sa rezolve diverse probleme ce pot aparea in timpul ingrijirii copilului,
- sa fie responsabile si sa ia decizii asumate,
- sa cunoasca si sa respecte drepturile copilului,
- sa planifice si sa organizeze activitatile zilnice potrivite varstei copilului,
- sa stimuleze copiii pentru o dezvoltare armonioasa fizica, emotionala si cognitiva,
- sa faca educatie prin diferite jocuri adaptate varstei,
- sa disciplineze copiii intr-un mod pozitiv, punand limite dar renuntand la pedepse,
- sa aplice notiunile despre respectarea igienei si a nutritiei corespunzatoare varstei,
- sa aplice notiunile referitoare la psihologia copilului mic,
- sa fie un model pentru copii.

• Pentru ca, plecand la serviciu si lasand acasa copiii cu o bona profesionista, sa poti avea incredere ca acestia se afla in siguranta si sunt ingrijiti de catre o persoana competenta, care are mai mult decat experienta cresterii propriilor copii.

Recomandarea noastra este ca persoanele care lucreaza ca bone sa fie atent evaluate din punct de vedere psihologic, atat inainte de a lucra cu copiii cat si anual, deoarece baby-sitting-ul ramane un domeniu care reclama aceasta conditie, de verificare periodica a integritatii psihice a persoanelor ce sunt responsabile de supravegherea si ingrijirea copiilor.

 

Informatii utile

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................