Home Noutati AM POSDRU anunta ca a inceput punerea in aplicare a recomandarilor Comisiei Europene. Termen: 6 octombrie

AM POSDRU anunta ca a inceput punerea in aplicare a recomandarilor Comisiei Europene. Termen: 6 octombrie

La inceputul lunii august, autoritatile romane au primit raportul oficial al Comisiei Europeane privind principalele concluzii ale auditului efectuat la nivelul POSDRU in perioada aprilie-mai a acestui an. Raportul de audit semnaleaza o serie de probleme in functionarea sistemului de management si control al programului, cele mai importante fiind legate de procesul de evaluare si selectie a proiectelor, verificarile de management si utilizarea ineficienta a resurselor financiare in cadrul proiectelor, conform www.fonduri-structurale.ro.

La inceputul lunii august, autoritatile romane au primit raportul oficial al Comisiei Europeane privind principalele concluzii ale auditului efectuat la nivelul POSDRU in perioada aprilie-mai a acestui an.
Raportul de audit semnaleaza o serie de probleme in functionarea sistemului de management si control al programului, cele mai importante fiind legate de procesul de evaluare si selectie a proiectelor, verificarile de management si utilizarea ineficienta a resurselor financiare in cadrul proiectelor.

Astfel, in ceea ce priveste evaluarea si selectia proiectelor, CE concluzioneaza ca procesul prezinta deficiente sistemice si nu asigura accesul la finantare al proiectelor de un nivel calitativ ridicat, fiind aprobate proiecte cu bugete si achizitii nejustificate si salarii disproportionate.
De asemenea, metodologia aplicata pentru esantionarea documentelor justificative a generat, in opinia Comisiei, deficiente in verificarile proiectelor, controalele efectuate neputand sa acopere in profunzime realitatea si calitatea acestora, precum si riscul de dubla finantare.

O alta problema mentionata este aceea a nerespectarii principiului bunei gestiuni financiare, mai multe proiecte verificate de CE prezentand costuri excesive pentru resursele umane, disproportionate in raport cu activitatile indeplinite si rezultatele obtinute.
Autoritatile romane au termen pana pe 6 octombrie pentru a pune in aplicare recomandarile formulate de Comisia Europeana, iar AM-ul a initiat deja o serie de masuri in acest sens, facute publice in cadrul unei conferinte de presa organizate, ieri, la Bucuresti.

Printre actiunile deja intreprinse se numara:

  • Revizuirea metodologiei de evaluare si selectie a proiectelor;
  • Revizuirea formatului cererii de finantare, astfel incat sa se poata evalua obiectiv si realist bugetul si resursele proiectului prin corelare cu obiectivele, indicatorii si activitatile preconizate;
  • Elaborarea unei metodologii si a unor criterii de selectie pentru evaluatorii de proiecte, astfel incat sa se asigure calitatea procesului de evaluare;
  • Obtinerea de catre AM de asistenta tehnica pentru stabilirea rezonabilitatii costurilor si nivelurilor maxime ale ponderii cheltuielilor de management, respectiv salariale in cadrul proiectelor;
  • Resetarea gradului de risc al proiectelor in vederea reluarii verificarilor pe baza unui esantion mai mare de documente justificative;
  • Lansarea procedurii de achizitie de asistenta tehnica pentru externalizarea vizitelor de verificare la fata locului a proiectelor.

Printre masurile aflate in derulare sau care urmeaza sa fie intreprinse in perioada urmatoare, se numara:

  • Revizuirea Ghidului Solicitantului si includerea rezultatelor studiului privind rezonabilitatea costurilor si plafoanele maxime de salarizare ale expertilor;
  • Elaborarea unui manual al evaluatorilor, pentru asigurarea obiectivitatii, uniformitatii si coerentei procesului de evaluare;
  • Imbunatatirea aplicatiei ActionWeb prin introducerea de de noi module.
 

Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................