Home Noutati Finantarea europeana a Romaniei este inghetata

Finantarea europeana a Romaniei este inghetata

Verific?rile Comisiei Europene (CE) determin? sanc?iuni cuprinse între 15 ?i 25% din valoarea total? a contractelor pe patru programe opera?ionale. De altfel, tema va figura pe agenda discu?iilor de ast?zi ale premierului Victor Ponta cu pre?edintele Comisiei, José Manuel Barroso.

Finan?area României de la bugetul UE prin fonduri structurale se afl? într-un blocaj f?r? precedent. Pl??i pe programele opera?ionale sectoriale cu finan??ri consistente sunt practic oprite ca urmare a unor verific?ri interne sau ale Comisiei Europene (CE) care au semnalat nereguli grave. „V? pot spune, în termeni simpli, c? finan?area de la bugetul UE este înghe?at?", a declarat, în exclusivitate pentru „Adev?rul", un oficial al CE.

Acesta a subliniat c? sunt blocaje pe toate cele patru programe opera?ionale gestionate de Directoratul General aflat în subordinea comisarului UE pentru politic? regional?, Johannes Hahn. Este vorba despre programul opera?ional (PO) Mediu, (PO) Transporturi, (PO) Cre?terea Competitivit??ii Economice ?i (PO) Regional. Mai mult, pe axe din cadrul acestor programe se aplic? anumite corec?ii - sanc?iuni potrivit regulamentului oficial al CE - cuprinse între 10 ?i 25%. Pe un al cincilea program opera?ional sectorial - Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU) nu se mai fac decont?ri de peste dou? luni ?i jum?tate, zeci de beneficiari reclamând datorii uria?e ?i avertizând c? proiectele risc? s? fie compromise. Cititi stirea in intregime in ziarul Adevarul.

 

Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................