Home Noutati Fundatia RAA a participat la protestul beneficiarilor POSDRU

Fundatia RAA a participat la protestul beneficiarilor POSDRU

Fundatia Romanian Angel Appeal a participat astazi la marsul de protest organizat in Bucuresti de catre beneficiarii POSDRU afectati de suspendarea platilor si nerambursarea sumelor cheltuite in proiecte.

Dupa numeroasele adrese, memorii si intalniri initiate de beneficiarii POSDRU in ultimele luni pentru a semnala autoritatilor dificultatile cu care se confrunta urmare a gestionarii defectuoase a programului si a intarzierilor rambursarilor, acestia au ajuns sa-si ceara, acum, drepturile in strada, relateaza www.fonduri-structurale.ro.

Mesaje ca “Esecul vostru, falimentul nostru”, “Vrem respect, competenta, transparenta – le oferiti sau plecati!”, “Noi refacem Romania, platiti-va datoria” sau “Vrem respect pentru beneficiarii nostri” au putut fi citite, astazi, pe pancartele celor cateva sute de participanti la marsul de protest al „victimelor” POSDRU organizat la Bucuresti, de Coalitia ONGuri pentru Fonduri Structurale.

Problemele acestui program operational si gestionarea sa defectuoasa nu mai reprezinta secrete pentru nimeni, inclusiv pentru autoritati. Cu toate acestea, beneficiarii se simt, in continuare, ignorati de autoritati si nemultumiti de faptul ca acestea nu iau masuri reale pentru redresarea programului. Lipsa de transparenta si de comunicare, blocajele sistematice in rambursarea banilor, precum si schimbarea regulilor in timpul jocului sau modificarile retroactive au devenit, din pacate, constante ale intregului proces de gestionare a POSDRU.

Cititi relatarea integrala.

 

Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................