Home Obiective Ce isi propune proiectul Femei pentru Femei?

017_sistem_public

Obiectivul general al proiectului este acela de a pune bazele unui sistem public standardizat in domeniul ingrijirii si educarii copiilor pe timpul zilei, permitandu-le astfel femeilor-mame participarea pe piata muncii sau continuarea studiilor.Pentru aceasta, este necesara standardizarea formarii profesionale a celor ce acorda ingrijiri copiilor, adica bonelor si baby-sitterilor, precum si stabilirea unui mecanism functional de monitorizare a activitatii acestora, pentru asigurarea calitatii serviciilor de baby-sitting. O retea bine organizata care sa ofere servicii asigurate de bone calificate si acreditate, cu acoperire in toate judetele, va raspunde eficient nevoii populatiei.

Femeile calificate si acreditate vor lucra la domiciliul propriu (conform modelului european "Tagesmutter") sau la domiciliul familiilor, ingrjind simultan intre 4 si 6 copii, in functie de varsta si tipologia acestora.

Obiectivul proiectului corespunde obiectivului major al POS DRU de promovare a incluziunii sociale, precum si obiectivului specific al domeniului major de interventie 6.3., promovarea egalitatii de sanse pe piata muncii.

Proiectul isi propune activitati de formare si informare a femeilor in vederea cresterii oportunitatii de angajare a acestora, precum si constituirea unui sistem care va crea noi locuri de munca pentru femeile tinere somere sau care vor sa se reintoarca pe piata muncii dupa perioade de ingrijire a propriilor familii, raspunzand astfel obiectivului operational al DMI 6.3.

Toate acestea vor deveni realitate prin realizarea, in cadrul proiectului, a urmatoarelor obviective specifice:

- definitivarea cadrului legislativ privind organizarea si functionarea serviciilor de ingrijire si educare a copiilor pe timpul zilei;

- standardizarea serviciilor de ingrijire si educare a copiilor de catre baby sitters calificate;

- dezvoltarea standardului de pregatire profesionala, revizuirea standardului ocupational, elaborarea metodologiei de asigurare a calitatii serviciului;

- asigurarea infrastructurii necesare implementarii serviciilor la nivel national;recrutarea, evaluarea si calificarea femeilor in ocupatia de baby sitter;

- promovarea serviciilor nou-create in randul femeilor cu copii, angajate in munca sau care isi continua studiile.

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................