Home Stiri Prima retea nationala de bone profesioniste

Prima retea nationala de bone profesioniste

Proiectul "Femei pentru femei" - Program national de calificare si acreditare a femeilor in ocupatia de baby-sitter, cofinantat din Fondul Social European prin Programul Opertional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, se deruleaza in perioada octombrie 2010 - septembrie 2013 si este derulat de Fundatia Romanian Angel Appeal (RAA), in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale - Directia Generala Protectia Copilului (DGPC).

Proiectul este inovator prin sustinerea introducerii in sistemul public de ingrijire a copiilor a conceptului de bona care lucreaza la domiciliul propriu, unde poate ingriji simultan mai multi copii. Un fel de mini-gradinita acasa, cu bona. Acest tip de ingrijire a copiilor la domiciliul femeilor calificate in ocupatia de baby-sitter, acreditate si platite  la stat (dupa modelul european Tagesmutter sau dupa cel britanic, Childminder) este dezvoltat cu succes, de mai multi ani,  in mai multe state ale Uniunii Europene, SUA si Canadei.

Desigur, persoanele calificate ca bone/baby-sitters in cadrul proiectului vor putea functiona si ca PFA, dar si ca angajate ale agentiilor de recrutare de personal pentru servicii de baby-sitting.

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................