Home Stiri Au inceput cursurile de calificare!

Au inceput cursurile de calificare!

Scoala Bonelor si-a deschis astazi portile! In cea mai asteptata zi din proiectul nostru, fara sa se lase descurajate de vremea potrivnica, 25 de femei inscrise la cursul gratuit de calificare in ocupatia de baby-sitter au trecut pragul salii de pregatire.

In micuta sala de curs, Camelia, Ana, Alina si celelalte participante au deschis cu emotie si curiozitate Cartea Bonei, manualul de curs, prietenul care le va fi sprijin in practicarea acestei profesii frumoase. S-au cunoscut intre ele si au facut cunostinta cu formatorii care vor sustine cursul. Unele dintre cursante au mai avut in ingrijire copii, unele sunt - deocamdata - doar mame sau bunici, altele isi pregatesc viitorul si s-au hotarat sa devina baby-sittere profesioniste, cu acte in regula. Ne-au marturisit ca

vor sa sa stie mai mult despre nevoile unui copil, vor sa invete cum sa comunice mai bine cu micutii si cu parintii lor, vor sa-si dezvolte abilitati noi legate de cresterea si ingrijirea copiilor, dar si sa capete cunostinte noi.

Asteptarile sunt mari - si ale lor, si ale noastre -, manualul este de calitate, iar formatorii care sustin cursurile au fost recrutati in urma unui proces foarte serios.

Prima zi de curs s-a incheiat intr-o nota optimista, participantele si-au manifestat increderea in profesionalismul membrilor Fundatiei Romanian Angel Appeal si in echipa de formatori si au sfarsit programul cu zambetul pe buze si cuiroase ce vor invata in ziua urmatoare.

La inceputul lunii mai, ele vor fi cele dintai bone profesioniste rezultate din proiectul nostru!

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................