Home Stiri Mars de protest fata de gestionarea defectuoasa de catre autoritati a programelor POS DRU

Mars de protest fata de gestionarea defectuoasa de catre autoritati a programelor POS DRU

acces la cursurile gratuite de calificare in ocupatia de babysitter, 40 de centre de recuperare pentru persoanele cu autism aflate acum la risc de a fi inchise, cel putin 2000 de copii cu autism care nu vor mai putea beneficia de servicii gratuite!

 

Suntem nemultumiti de:
 • lipsa de eficienta a Autoritatii de Management pentru POS DRU,
 • lipsa de transparenta in efectuarea platilor catre implementatori,
 • opacitatea totala in luarea deciziilor la nivelul acestui program,
 • schimbarea constanta a regulilor in timpul jocului si caracterul retroactiv al multor masuri. Exemplu: pregatirea unei instructiuni care prevede transformarea TVA in cheltuiala eligibila si includerea ei in bugetul proiectului,
 • lipsa de solutii pentru datoriile imense acumulate de beneficiari in perioadele foarte lungi de intarziere la plata a cererilor de rambursare,
 • nefunctionarea OI POS DRU MECTS, care a ajuns sa acumuleze intarzieri de mai bine de 1 an in procesarea cererilor de rambursare
 • lipsa de angajament a Guvernului pentru functionarea programului, inclusiv declaratiile neclare si contradictorii referitoare la suma pe care Ministerul Finantelor s-a angajat sa o transfere AM POS DRU pentru plata rambursarilor.

Solicitam:

 • Respectarea obligatiilor contractuale fata de implementatorii care, prin cele aproape 2000 de proiecte POSDRU contribuie, inclusiv prin taxele si impozitele platite catre bugetul de stat, la dezvoltarea acestei tari,
 • Planificarea alocarilor financiare catre AMPOSDRU prin bugetul de stat pentru 2013,
 • Rezolvarea tuturor situatiilor semnalate de beneficiari in functionarea AM POS DRU,
 • Rezolvarea urgenta a situtiei de blocaj prelungit de la nivelul functionarii OI POSDRU MECTS.

RAA sustine demersul Coalitiei ONG-uri pentru Fonduri Structurale, care a depus un Memoriu cuprinzand toate solicitarile la Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale - in atentia Ministrului Muncii si a Directorului general al Autoritatii de Management pentru POS DRU si un Memoriu la Guvernul Romaniei, in atentia Primului Ministru.

Mai multe imagini si detalii, pe pagina de Facebook a evenimentului.

 

Ultima ora

30 septembrie 2013 - Proiectul "Femei pentru femei" s-a incheiat. Derulat in perioada 1 octombrie 2010 - 30 septembrie 2013, proiectul a fost implementat de Fundatia Romanian Angel Appeal, in parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Directia Protectia Copilului.

FaceBook


Cautare

Video Cursuri


time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Autentificare

Galerie foto

Newsletter

Aboneaza-te gratuit la Newsletter si vei fi informat la zi despre proiectul nostru...........................